Ubezpieczenie nowego sprzętu RTV i AGD- kiedy warto zapłacić a kiedy lepiej zrezygnować

ubezpieczenie rtv agd

Przy każdym zakupie sprzętu RTV AGD sprzedawca proponuje nam dodatkowe ubezpieczenie zakupionego towaru poprzez przedłużenie okresu gwarancji na niego ze standardowych 2 lat do odpowiednio 3-5 lat. Koszt takie ubezpieczenia jest niebagatelny, ponieważ najczęściej wynosi nawet kilkadziesiąt procent wartości nowego urządzenia. Zakres takiego ubezpieczenia oraz jego jakość różni się w zależności od ubezpieczyciela, a wynika to z faktu, że sieci sklepowe współpracują z różnymi podmiotami. W zależności od wariantu dodatkowe lata ochrony od 3-5 lat obowiązują w razie awarii, czyli w ślad za gwarancją producenta, w razie uszkodzenia mechanicznego oraz kradzieży, włamania i rabunku.

Ubezpieczenie nowego sprzętu RTV i AGD – kiedy się przydaje?

Aby dokonać właściwego i optymalnego wyboru ubezpieczenia sprzętu RTV AGD trzeba mieć świadomość, że zakres ochrony ubezpieczeniem może się różnić w zależności od sklepu, w którym kupujemy. Różnice te obowiązują również wtedy, gdy dotyczą dokładnie tego samego sprzętu a nawet tego samego modelu. Dlatego każdorazowo należy dokładnie zapoznać się z ofertą danego ubezpieczyciela a przede wszystkim zwrócić uwagę na wyłączenia z zakresu ubezpieczenia. Dopiero to co zostanie po wyłączeniach da nam prawdziwy obraz przydatności tej formy przedłużenia gwarancji. Warto zwrócić uwagę na wyłączenia związane ze zdarzeniami przy udziale dzieci oraz zwierząt, poza tym ważny jest udział własny w szkodzie oraz udział czynnika zewnętrznego.

Czy lepiej ubezpieczać sprzęt czy kupować nowy?

Najczęściej decydujemy się na zakup ubezpieczenia urządzenia, czyli przedłużenia gwarancji ponieważ chcemy uniknąć problemów z ewentualną jego naprawą również po upływie standardowej gwarancji. Każdy sprzęt, bez względu na to ile będzie kosztować naturalnie się zużywa i ma określoną dla siebie żywotność. Wiedząc to można zdecydować się na jedną z dwóch opcji – maksymalne przedłużenie okresu ubezpieczenia lub zaplanować zakup nowego sprzętu, gdy ten użytkowany się zużyje.

Warto jednak pamiętać, że również w ramach przedłużonej gwarancji otrzymuje się nowe urządzenie. Dzieje się tak zawsze wtedy, gdy rozmiar szkody lub postęp technologiczny sprawia, że naprawa sprzętu jest zupełnie nieopłacalna. Gdy przed okresem ubezpieczenia psuje się np.: matryca w telewizorze lub silnik w pralce koszt naprawy gwarantowanej może przekraczać nawet połowę wartości tego urządzenia lub zbliżać się do wartości nowego. Wówczas ubezpieczyciel bardzo często decyduje się wymienić urządzenie na nowe. Taki mechanizm można zaobserwować np. w przypadku telewizorów, gdzie postęp technologiczny jest tak szybki, że naprawa 3-5. letniego telewizora staje się zupełnie nieopłacalna i klient otrzymuje nowy egzemplarz.

Podstawowym warunkiem skorzystania z samej gwarancji jak i dodatkowego ubezpieczenia sprzętu AGD RTV jest użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem i ewentualnymi ograniczeniami wprowadzonymi w instrukcjach czy gwarancji. Aby podjąć właściwą decyzję, zawsze należy dokładnie zapoznać się z załączoną do sprzętu dokumentacją.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *