Jedną z cech charakterystycznych dla oferty obecnego sektora pożyczek pozabankowych jest wysoce elastyczny charakter procesu weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Jak doskonale wiadomo, co do zasady firmy pożyczkowe nie wymagają od pożyczkobiorców przedstawiania na przykład dokumentacji potwierdzającej osiągane dochody. Podejście takie stanowi właściwie standard w przypadku szybkich pożyczek krótkoterminowych, czyli tak zwanych chwilówek. Coraz częściej “na oświadczenie” dostępne są jednak również pozabankowe pożyczki ratalne. Wzmiankowana elastyczność oferty sektora pożyczkowego odnosi się jednak również do metod weryfikacji historii kredytowej klienta. O ile w przypadku banku standardem będzie sprawdzenie naszych danych zarówno w bazie BIK jak i BIG Info Monitor, o tyle już sporo obecnych na dzisiejszym rynku instytucji pożyczkowych ma w swojej ofercie takie rozwiązania, jak pożyczki bez BIG lub też bez BIK.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pożyczka bez sprawdzania baz Biur Informacji Gospodarczej nie oznacza, że pożyczkodawca w ogóle nie zweryfikuje naszej finansowej przeszłości. Co więcej, czasami w tego rodzaju ofertach jest zawarty swego rodzaju “haczyk”, o którym warto pamiętać.
Czym są i jak działają pożyczki bez BIG?
Jak już sama nazwa wskazuje, pożyczka bez sprawdzania BIG będzie oznaczać, że w ramach procesu weryfikacji naszej zdolności kredytowej pożyczkodawca nie zajrzy do takich rejestrów, jak Biuro Informacji Gospodarczej Info Monitor, BIG ERIF czy też KRD. Tutaj należy odnieść się do informacji na temat owego “haczyka”. Otóż klient powinien zdawać sobie sprawę, że chociaż BIK oraz BIG InfoMonitor prawnie stanowią dwa odrębne podmioty, to jednak biura te ściśle ze sobą współpracują, wymieniając się danymi na temat konsumentów(BIK posiada ogromną większość udziałów w BIG InfoMonitor).
Co to oznacza dla pożyczkobiorcy? Jeżeli dana instytucja pożyczkowa sprawdza np. jedynie rejestr BIK w praktyce będzie to oznaczać dostępność danych pochodzących również z bazy BIG InfoMonitor. Dobra informacja jest natomiast taka, że w pozostałych sytuacjach różne rejestry nie tylko nie współpracują ze sobą, ale wręcz rywalizują. Dane zgromadzone więc przykładowo w KRD lub ERIF niekoniecznie muszą być widoczne w bazach BIK lub BIG InfoMonitor.
Reasumując można powiedzieć, że pożyczki bez BIG to atrakcyjna oferta dla tych klientów, których dane widnieją np. wyłącznie w KRD albo ERIF. W tym wypadku, negatywna historia w wymienionych rejestrach nie stanie nam na przeszkodzie w uzyskaniu finansowania.
Zła historia kredytowa a możliwość otrzymania pożyczki
Warto również zdawać sobie sprawę, że elastyczny charakter oferty w przypadku sporej części instytucji pożyczkowych nie będzie polegać jedynie na takim a nie innym doborze rejestrów dłużników, które są weryfikowane w procesie oceny zdolności kredytowej klienta. W niektórych sytuacjach firma pożyczkowa może być skłonna przyznać nam pożyczkę również wtedy, kiedy np. posiadamy negatywną historię we wszystkich możliwych bazach. Będziemy musieli po prostu wykazać, że, pomimo złej historii kredytowej, posiadamy realną zdolność do spłaty zobowiązania.
Wbrew stereotypowi, ten segment oferty sektora pożyczkowego niekoniecznie wymaga od klienta dodatkowego zabezpieczenia pożyczki. Czasami wystarczy, że po prostu osiągamy odpowiednio wysokie dochody miesięczne, aby firma pożyczkowa zgodziła się “wziąć w nawias” negatywne wpisy w bazach.