Pozabankowe pożyczki ratalne: najważniejsze pytania i odpowiedzi

ratalne chwilowki przez internet

Oferta współczesnych firm pozabankowych to już nie tylko tradycyjne i świetnie znane “chwilówki”, lecz również między innymi pożyczki ratalne. Analiza ofert firm z sektora pożyczkowego przekonuje, że coraz większa część z nich udostępnia swoim klientom również możliwość pożyczania na raty. Co więcej, sporo spośród obecnych na polskim rynku instytucji pożyczkowych specjalizuje się tylko i wyłącznie właśnie w długoterminowych pożyczkach ratalnych, co oczywiście niekiedy stwarza dodatkowe, atrakcyjne możliwości dla klientów.

Co jednak przede wszystkim warto wiedzieć na temat pozabankowych pożyczek ratalnych i w czym dokładnie tego rodzaju rozwiązania różnią się na przykład od kredytów konsumpcyjnych dostępnych w ofercie banków? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Pozabankowe pożyczki ratalne: najważniejsze pytania i odpowiedzi

1. Czy pozabankowa pożyczka na raty jest kredytem konsumenckim?

Określenie “kredyt” standardowo wiążemy z ofertą banków, a nie instytucji pożyczkowych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że podejście polskiego prawa jest w tej kwestii odmienne. Zgodnie z Ustawą o Kredycie Konsumenckim do kategorii kredytów konsumenckich zaliczają się również wszelkie pożyczki pozabankowe.

Co jednak ten fakt oznacza dla klienta? Przypomnijmy, że wzmiankowana ustawa określa między innymi maksymalną dostępną wysokość pożyczki, zarówno jeżeli chodzi o koszty podstawowe(prowizja, odsetki itd), jak też koszty dodatkowe(koszty monitów z wezwaniami do zapłaty, wysokość prowizji za przedłużenie lub refinansowanie pożyczki). Oznacza to więc po prostu, że instytucja pożyczkowa oferująca pożyczki ratalne nie może całkowicie swobodnie kształtować kosztów świadczonych przez siebie usług.

Tutaj należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie podmioty pozabankowe, które udzielają pożyczek, posiadają status instytucji pożyczkowych. Jeżeli dana firma nie widnieje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych przy KNF, oznacza to, że najpewniej mamy do czynienia z tzw. parabankiem. Więcej dokładnych informacji w tym zakresie można znaleźć tutaj: http://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczki-ratalne/

2. Czy pożyczki ratalne w firmach pozabankowych mogą być atrakcyjne finansowo?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak. Niektórzy spośród pozabankowych pożyczkodawców są w stanie oferować klientom pożyczki na raty przy RRSO wynoszącym nawet 13-15%, co stanowi wynik jak najbardziej porównywalny z ofertą wielu instytucji bankowych.

Do tego trzeba dodać również fakt, że instytucje pożyczkowe niemal standardowo udostępniają swoim klientom różnego rodzaju rozwiązania o charakterze dodatkowym, jak na przykład rozbudowane programy lojalnościowe czy też promocje dla pierwszej pożyczki.

Korzystając z programu lojalnościowego przy 3 lub 4 pożyczce zaciąganej w danej firmie możemy niekiedy osiągnąć ofertę o bardziej atrakcyjnych warunkach, niż jest to w stanie zaoferować większość z banków. Dodatkowo, firmy pożyczkowe często dają swoim klientom możliwość korzystania również z takich rozwiązań, jak wakacje pożyczkowe czy też przedłużenie okresu trwania umowy.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *