Podatek belki, czy można go ominąć

podatek od oszczędności

Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku przez ministra finansów, czyli Marka Belkę. Wiele osób na początku nie zdawało sobie sprawy z tego co on oznacza, a także że jego skutki uderzą w głównie osoby oszczędzające. Pierwsze wrażenia po wprowadzeniu tego podatku były dość kontrowersyjne i tak jest do dnia dzisiejszego. Jednak zostały skonstruowane sposoby, dzięki który można w łatwy sposób ominąć ten podatek i cieszyć się swoimi pieniędzmi.

Podatek Belki

Początkowo podatek wynosił 20% i był pobierany od depozytów, a także lokat bankowych. Wszystko zmieniło się w 2004 roku, bo został on obniżony do 19%, jednak zostały wliczone do niego również dochody kapitałowe, które pochodzą z inwestycji w papiery wartościowe. Podatek ten jest bardzo kontrowersyjny, bo dlaczego ktoś kto oszczędza ma za to jeszcze płacić i temat ten co jakiś czas powraca. Przed kolejnymi wyborami wiele partii obiecuje, że zniesie ten podatek i wrócimy do przepisów z przed 2002 roku. Jednak te obietnice nie zostały jeszcze wprowadzone w życie i obecnie podatek Belki obowiązuje.

Jak ominąć podatek Belki

1. Inwestycja w inne rzeczy

Zamiast odkładać pieniądze można je po prostu zainwestować w coś innego. Miejsce gdzie można lokować swoje pieniądze i nie płacić podatku Belki to:

– kryptowaluty,

– nieruchomości.

Oczywiście od zysku będzie trzeba zapłacić podatek, jednak nie będzie to podatek Belki.

2. IKE- Indywidualne Konto Emerytalne

Jeśli posiada ktoś takie konto, to będzie taka osoba zwolniona z podatku, jeśli wypłaci swoje oszczędności po 60 roku życia. W skrócie mówiąc, jeśli ktoś już jest emerytem to może bez podatku wypłacić swoje oszczędności. Jeśli natomiast nabędzie ktoś prawa emerytalne wcześniej jak na przykład policja, to żeby nie płacić podatku musi:

– dokonać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych lub dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

3. IKZE- Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

W tym wypadku podatek Belki nie zostanie naliczony jeśli środki z konta zostaną wypłacone po ukończeniu 65. roku życia i jeśli wpłaty były robione przez 5 lat kalendarzowych. W innych przypadkach podatek zostanie naliczony i niestety ale będzie trzeba odjąć od zarobionych pieniędzy 20%.

Podatek Belki jest bardzo uciążliwy i uderza w bardzo dużą ilość społeczeństwa. Został on wprowadzony za rządów SLD i jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby został on zniesiony. Warto znać sposoby na to, żeby go ominąć, ponieważ czasami zarobione sumy nie są tego warte. Jeśli występuje inflacja i ktoś wpłaca pieniądze na lokatę albo konto oszczędnościowe to bardzo często nic na tym nie zarabia tylko chroni swoje środki przed ewentualną utratą wartości. Jednak podatek Belki jest dość uciążliwy, bo zabiera, aż 20% z tego powodu bardzo często środki, które są na kontach oszczędnościowych i tak tracą swoją wartość, więc lepiej zainwestować w coś innego, gdzie podatek nie sięga lub w coś co będzie przynosiło większe zyski.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *