Konta oszczędnościowe- czy warto je zakładać?


Czy warto zakładać konta oszczędnościowe?

My Polacy nie jesteśmy dużymi zwolennikami oszczędzania w porównaniu z Zachodem Europy, gdzie sytuacja przedstawia się dużo lepie. Nasze zarobki są trochę niższe, niż te ze standardów zachodnioeuropejskich, jednak biedniejszy portfel to nie jedyna przyczyna takiej sytuacji.

Wielu z nas stara się jednak każdego miesiąca odłożyć trochę pieniędzy, które są zabezpieczaniem na czarną godzinę. Często te pieniądze są bezczynne na rachunkach rozliczeniowo – oszczędnościowych, czyli są nieoprocentowane.

Konto oszczędnościowe to dla wielu z nas wciąż bardzo duża zagadka. Czym ono jest? Czy warto je założyć? Odpowiedzi poniżej.

Charakterystyka konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe jest klasycznym rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowy, który posiada cechy lokaty. Od lokaty różni się faktem, iż kwoty znajdujące się na rachunku w każdym momencie mogą być powiększone albo pomniejszone. Natomiast na lokacie konkretna suma pieniędzy jest zamrożona na dany okres. W trakcie trwania takiego okresu pieniądze nie mogą być ruszane.Od standardowego konta oszczędnościowo – rozliczeniowego konto oszczędnościowe różni się tym, iż każda zgromadzona tam złotówka może już na siebie pracować. Zwykle oprocentowanie konta oszczędnościowego jest niższe w porównaniu z lokatą. Możemy jednak spotkać takie konta, które posiadają podobne oprocentowanie jakie występuje na lokacie.

Zalety konta oszczędnościowego

-Zysk. Od dokonania pierwszej wpłaty środki na koncie są oprocentowane.

-Swobodny dostęp do gotówki. Jeśli okaże się, iż potrzebujemy gotówki to wówczas możemy ją wypłacić z konta oszczędnościowego w każdym momencie, bez żadnej konsekwencji.

-Dodatkowe wpłaty. Jeżeli stwierdzimy, iż chcielibyśmy powiększyć oszczędności na naszym koncie to możemy to zrobić.

-Oprocentowanie. Na koncie oszczędnościowym oprocentowanie jest zbliżone do oprocentowania na lokacie.

Wady konta oszczędnościowego

-Płatne transakcje. Większość kont oszczędnościowych zezwala tylko raz w miesiącu bezpłatnie wypłacić albo przelać z konta środki.

-Oprocentowanie. Pomimo, iż coraz więcej kont oszczędnościowych posiada oprocentowanie równe lokatom to jednak wiele kont ciągle oferuje trochę niższe oprocentowanie. Ponadto stawka zmieniać się może w trakcie prowadzenia konta (możne zależeć od zmian warunków, które panują na rynku).

-Swobodny dostęp do gotówki. To okazać się może wadą, w szczególności dla osób mających problem z oszczędzaniem. W każdym momencie środki  mogą być wybrane, a to może stanowić pokusę dużo większą niż w przypadku lokaty.

Czy opłaca się założyć konto oszczędnościowe?

Wszystko zależy od osoby oszczędzającej. Dla osób mających silną wolę i chcących oszczędzać takie konto będzie pomocne i przydatne. Ponad to jest to dobre rozwiązanie dla osób posiadających nieregularny przychód. Właściciel konta oszczędnościowego zawsze posiada zabezpieczenie, iż w sytuacji zaistnienia potrzeby, zawsze bez problemu i negatywnych konsekwencji wypłaci potrzebne środki.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *