Jak wybrać konto osobiste?

konto bankowe

Co brać pod uwagę, wybierając swoje konto osobiste? Jak dokonać wyboru konta, które będzie spełniało nasze oczekiwania i potrzeby?

Statystyczny Polak wykonuje zwykle więcej aniżeli jedną transakcję bezgotówkową w ciągu dnia. Oznacza to, iż nasi rodacy w sposób aktywny korzystają ze swoich kont w banku. Czy wiesz jednakże, w jaki sposób wybrać odpowiednie konto osobiste? W poniższym artykule podpowiemy, co powinniśmy wiedzieć o koncie osobistym, ażeby wybrać produkt, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Co warto wiedzieć o koncie bankowym?

Ranking kont osobistych – czym właściwie jest konto? To pytanie powinniśmy sobie zadać, zanim jeszcze cokolwiek wybierzemy. Konto osobiste, nazywany również kontem bankowym, rachunkiem rozliczeniowo- oszczędnościowym, czy w formie skrótu – ROR -em, jest podstawowym produktem bankowym. Wpływa nań nasza pensja, przy jego pomocy opłacamy rachunki, za robione codziennie zakupy płacimy wydaną do niego kartą płatniczą. Dzięki wykorzystaniu płatności elektronicznej, możemy wnioskować chociażby o udzielenie nam kredytu gotówkowego, założyć lokatę, zamówić kartę kredytową, założyć rachunek oszczędnościowy, czy też nabyć jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Konto osobiste jest zatem bramą do innych produktów bankowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konta bankowego?

Jeżeli uważamy, już za prowadzenie konta osobistego banki nie powinny pobierać opłat, to istnieje dla nas dobra wiadomość – w bankach bowiem można nadal znaleźć darmowe konta osobiste.
Możemy spotkać się z kontami osobistymi : 

  • Płatnymi bez możliwości zrezygnowania z poboru opłat,
  • Darmowymi po spełnieniu wybranych warunków (chociażby wykonania określonej liczby transakcji kartą płatniczą, czy wpływu w określonej wcześniej wysokości),
  • Bezpłatnymi bez potrzeby spełnienia przez nas dodatkowych warunków.

Karta do kąta stanowi nieodłączny element każdego konta osobistego. Z pewnością możemy jej nie zamówić (niektóre bowiem banki umożliwiają założenie konta bez wspomnianej karty), niemniej jednak bez niej ROR nie będzie kompletny.

Do kąt osobistych wydawane są również karty debetowe. Możemy dzięki nim wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić za zakupy (zarówno w sklepach internetowych, jak i tych stacjonarnych).

Ile będzie kosztowało jej użytkowanie? Można spotkać się z niżej wymienionymi opcjami :

  • Stała miesięczna opłata za użytkowanie karty – bez możliwości rezygnacji z jej pobierania, czy też jej zmniejszenia
  • Karta debetowa mająca miesięczna opłatę za jej użytkowanie, o której możemy zostać zwolnieni chociażby po wykonaniu określonej liczby transakcji bezgotówkowej (przykładowo jednej płatności w przeciągu miesiąca), albo też transakcji bezgotówkowych mających określoną wysokość – na przykład 300 złotych,
  • Karta debetowa całkowicie bezpłatna (bez potrzeby spełnienia dodatkowych warunków).

Zanim wybierzemy konkretne konto, warto również sprawdzić przedstawiony na przykład w internecie ranking kont osobistych np. https://www.czerwona-skarbonka.pl/artykuly/ranking-kont-osobistych/.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *