Na rynku pozabankowym działa obecnie sporo firm pożyczkowych, które koncentrują swoje działania za pośrednictwem internetu. Nie każda firma cieszy się dobrymi opiniami. Jak sprawdzić firmę pożyczkową przed skorzystaniem z jej usług?
Jakie regulacje prawne przyjęto w zakresie działań firm pożyczkowych?
Każdy, kto jest zainteresowany zaciągnięciem szybkiej pożyczki w internecie, chciałby, aby bez przeszkód można było zaufać każdej firmie. Niestety mimo zaostrzonego prawa nadal zdarzają się nieuczciwi pożyczkodawcy, na szczęście nie jest to duży odsetek. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, by nie natknąć się na taką firmę i nie zafundować sobie dodatkowych kłopotów. Szereg regulacji prawnych sprawia, że rynek pozabankowych pożyczek określany jest mianem prokonsumenckiego, co oznacza, że konsument ma szereg praw, zaś pożyczkodawca szereg ciążących na nim obowiązków. Określone zostały maksymalne koszty pożyczki. Pożyczkodawca ma obowiązek informowania o nich, zanim jeszcze dojdzie do podpisania umowy. Konsument może odstąpić od umowy bądź skorzystać z trybu reklamacji.
Czy zawsze należy sugerować się opiniami o firmie pożyczkowej?
W przypadku każdego pożyczkodawcy, na przykład via sms opinie zależą od tego, kto je wystawia, jakie miał doświadczenia podczas zaciągania pożyczki i obowiązywania umowy, a wreszcie, czy udało mu się uregulować dług w terminie, a jeśli nie, jaka była polityka firmy względem niewypłacalnego pożyczkobiorcy. Nawet zgodne z prawem i polityką firmy działania, z którymi można było zapoznać się wcześniej, by mieć ich świadomość, budzą często negatywne odczucia i są one przesłanką do publikacji krzywdzących dobre imię pożyczkodawcy komentarzy.
Po czym poznać nieuczciwą firmę pożyczkową?
Nie jest to niestety takie łatwe, ale kilka czynników może przemawiać za tym, że konkretna firma to podmiot nastawiony jedynie na szybki zysk. Wiele o pożyczkodawcy może powiedzieć nam strona internetowa, poprzez którą świadczy on usługi. Powinny na niej znaleźć się dane kontaktowe oraz informacje o firmie, zwłaszcza numery NIP, KRS, REGON. Brak danych o pożyczkodawcy to sygnał ostrzegawczy. Na stronie powinniśmy znaleźć wzór umowy pożyczkowej, tabelę opłat i prowizji oraz kalkulator pożyczkowy lub informacje o kosztach pożyczki przedstawione w inny, równie przejrzysty sposób. Warto sprawdzić, czy w tabeli opłat pojawia się informacja o kosztach związanych z weryfikacją klienta. Zdarza się, że firmy pożyczkowe wymagają w procedurze weryfikacyjnej przesłania smsa, którego koszt może sięgać nawet 30 zł. Nie jest to zabroniona praktyka, jednak nie każdy chce być obciążony takim kosztem i firma pożyczkowa powinna o nim informować.
Gdzie szukać firm pożyczkowych?
Firmy pożyczkowe stosujące nieuczciwe praktyki nie mają łatwo. Nie ma ich w rankingach czy porównywarkach ofert pożyczkowych. Tak naprawdę tacy pożyczkodawcy nie chcą nawet, aby było o nich głośno. Takie firmy korzystają z wąskich kanałów komunikacyjnych, takich jak reklama na mało znanym portalu, ulotki kierowane do wąskiej grupy docelowej. Poszukując rzetelnej firmy, można wspomóc się listą ostrzeżeń publicznych, którą tworzy Komisja Nadzoru Finansowego wobec firm podejrzanych o działalność sprzeczną z prawem. Hasło zawierające nazwę pożyczkodawcy wraz ze słowem opinie, np. via sms opinie możne posłużyć do poszukiwania informacji na temat konkretnej firmy. Nie trzeba jednak tego robić, jeśli planujemy skorzystać z listy sprawdzonych pożyczkodawców dostępnej w rankingach.