Jak cofnąć przelew – czy jest to możliwe?

cofnięcie przelewu

Przelewy bankowe są zdecydowanie jednym z najpopularniejszych środków przekazywani pieniędzy. Codziennie wiele milionów osób dokonuje przelew bankowych ze swojego konta na konta innych osób. Czasami może jednak wkraść się błąd w numerze konta, danych czy kwocie a jedyne pytanie, jakie sobie wtedy zadajemy – brzmi “jak cofnąć przelew?”. Nie jest to sprawa prosta i standardowa, choć istnieje kilka sposobów na to. Czy zatem da się cofnąć przelew? Jak to ewentualnie zrobić? Szczegóły poniżej.

Czy da się cofnąć przelew bankowy?

Cofnięcie przelewu bankowego jest możliwe, ale tylko do pewnego momentu. Proces wysyłania przelewu polega na jego zleceniu. Dwa lub trzy razy dziennie o konkretnych godzinach pieniądze opuszczają bank wraz z sesjami ELIXIR i trafiają do głównego systemu pozabankowego, a następnie z kolejną sesją ELIXIR trafiają na konto odbiorcy. Przelew możemy zatrzymać jedynie do momentu, gdy pieniądze wychodzą z naszego banku — czyli między zleceniem przelewu a najbliższą sesją wychodzącą ELIXIR. Jeśli pieniądze wyjdą z banku, przelewu nie da się już cofnąć.

Gdy nie zdążymy zareagować mamy dwie opcje. Bank może za darmo lub odpłatnie wysłać monit o zwrot pieniędzy do odbiorcy — choć może on ich nie zwrócić. Drugim rozwiązaniem jest zgłoszenie sprawy na policję, gdyż przywłaszczenie nie swojej należności jest karalne.

Jak cofnąć przelew?

Aby cofnąć przelew, musimy wykonać kilka czynności w zależności od tego, w jakim banku mamy konto. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy zalogować się do własnej bankowości elektronicznej i cofnąć zlecenie przelewu. Można również zrobić to poprzez infolinię banku, jeśli na nią zadzwonimy. Gdy jesteśmy w pobliżu oddziału, również możemy zjawić się tam osobiście i poprosić o to doradcę bankowego. Każdy bank będzie miał nieco inną formę procedury wycofania. Nie wszystkie banki oferują też cofnięcie przelewu np. poprzez bankowość elektroniczną. W niektórych bankach jedynie doradcy mogą wejść do systemu przelewów i skorygować nasz błąd. Za samo cofnięcie przelewu, gdy nie opuścił on jeszcze banku, nie powinniśmy nic płacić. Cofnięcie przelewu powinno odbywać się również bardzo szybko z naszej strony, aby pieniądze nie zdążyły opuścić banku.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *